تبلیغات
Computer - هوا چیست؟
 
Computer
                                                        
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : Amirreza Zare
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
به نظر شما بازی Assassin's Creed Revelation در چه حدی خواهد بود
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
چهارشنبه 13 بهمن 1389 :: نویسنده : Amirreza Zare

هوا تركیبی از گازها است كه زمین را احاطه كرده اند. هوا اغلب جو نامیده می شود. هوا خشكی و دریا را فراگرفته و تا منطقه دوری بالای سطح زمین می رسد. ما نمی توانیم آن را ببینیم، ببوییم یا مزه كنیم. موقعی كه باد می وزد شما هوا را در مقابل بدنتان احساس می كنید.

بدون هوا، امكان حیات بر روی زمین وجود نداشت. چراكه همه موجودات زنده به هوا نیاز دارند تا زنده بمانند. شما همین حالا هم هوا را تنفس می كنید. شما باید هوا را تنفس كنید تا زنده بمانید.

 گیاهان دی اكسید كربن را از هوا می گیرند. آنها از دی اكسید كربن و آب استفاده می كنند تا قندی را كه برای به دست آوردن انرژی نیاز دارند بسازند. در این فرایند گیاهان اكسیژن را از برگ هایشان بیرون می دهند.

همچنین هوا از زمین در مقابل اشعه مضر خورشید و اشیای دیگری كه از فضای خارجی تر می آیند محافظت می كند. همچنین هوا گرمایی را كه از خورشید می آید حفظ می کند. وقتی هوا به قدر كافی گرمای زمین را حفظ می کند، از زندگی حمایت می شود. ابرهایی هم كه در هوا تشكیل می شوند، آب را به شكل باران یا برف برای ما به همراه می آورند.

گازهای اصلی موجود درهوا نیتروژن و اكسیژن هستند. نیتروژن تقریباً چهار پنجم حجم هوا را تشكیل می دهد. اكسیژن حدود یك پنجم آن را تشكیل می دهد. هوا حاوی مقادیر ریزی از گازهای دیگر مخصوصاً آرگون هم هست.

به خصوص بعضی از گازهای جو (هوا) مهم هستند. موقعی كه انسان ها و جانوران تنفس می كنند، اكسیژن را از هوا می گیرند و آن را به صورت گازی به نام دی اكسید كربن پس می دهند.

زمین پر از هوا است. اما بعضی از كارهایی كه انسان ها انجام می دهند هوا را كثیف یا آلوده می كند. آلودگی هوا مشكلی جدی در بسیاری از شهرهای بزرگ است. هوای آلوده برای سلامتی ما ضرر دارد و به گیاهان و جانوران هم آسیب می رساند. حتی به بناها آسیب می رساند و می تواند آب و هوای زمین را تغییر دهد. برای مثال موقعی كه سوخت ها می سوزند گاز دی اكسید كربن وارد جو می شود. دانشمندان باور دارند كه این دی اكسید كربن مانند یك پوشش است كه گرما را نزدیك زمین نگه می دارد. آنها فكر می كنند كه به این ترتیب زمین گرم تر می شود. این فرایند گرم شدن زمین نامیده می شود.

نوع مطلب : علمی، 
برچسب ها :